Astaş Technology About Us
Homepage > CORPORATE > About Us

About Us

Astaş has been serving to the garment industry with high tech brands and wide variety of the products for more than 35 years. We represent 28 global brands each being leaders among peers due to produce customized solutions for our costumers’ needs. We aim to offer best suited solutions as per the requirements of the clients through manufacturing process – from fabric to finished product. In our product range, we offer not only the sewing equipments but also the computer aided pattern room and Cutting Room Technology (CAD-CAM systems) that ensure high productivity and efficiency.

We as Astaş develop innovation strategies and technology to meet our customers' needs and expectations. We always strive to offer latest technologies to our customers. Thanks to enhanced cooperation with Japanese and German partners in the field of garment production technology for more than 35 years, we as a Turkish brand, achieved global recognition. In the begining of 2000, we have developed our own production at sewing automats, special machines and attachments and have concentrated those studies in R&D area for the new products. Within the same time, the items that have been designed due to those innovatotive studies, have been located under an affiliate brand named as ‘ASTRON’.

In addition to all of these, we lately introduced our new brands ‘FOLIOPACK’ in the field of automatic bagging machines ‘MERSMANN’ in the field of automatic spreading machines and LABELMAC in labeling solutions to the garment industry.

Our vision is to provide our customers most effective, sustainable and reliable solutions which we gained with 35 years of experience in the garment industry. Our mission is to get our high tech products into global new markets.

35 yılı aşkın süredir Astaş olarak Türk hazır giyim sektöründe dünyanın en ileri teknolojilerine sahip markaları ve geniş ürün yelpazesi ile hizmet sunmaktayız. Amacımız; konfeksiyon üretiminde kumaştan, bitmiş mamulün paketlenmesine kadar tüm süreç içerisinde mümessili olduğumuz 28 adet dünya lideri marka ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel çözümler üretmektir. Ürün yelpazemizde, dikiş makinelerinin yanı sıra, yüksek verimlilik ve üretim sağlayan bilgisayar destekli modelhane ve kesimhane yazılımlarımız (CAD system) da mevcuttur.

Astaş olarak müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentisine göre teknoloji üretiyor ve daima yeni ve en doğru ürünü sunmaya çalışıyoruz. 35 yılı aşkın süredir bu kadar yüksek teknolojinin içinde yer alarak Japon ve Alman dostlarımızla geliştirdiğimiz iş birliklerimiz neticesinde edindiğimiz birikimlerimizi, kalite anlayışını ülkemiz için “Made in Turkey” damgalı değere dönüştürmek istedik ve bunu da başardık. Astaş olarak sektördeki 35 yılı aşan tecrübe ile 2000’lerin başında kendi üretimimiz olan çözümleri “ASTRON” adı altında dikiş otomatları, spesiyal makine ve aparatlar konusunda geliştirdik ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda müşterilerimize, kendi markamız olan ASTRON adı altında sunduk.

Ayrıca bununla birlikte askıda giysi poşetleme makineleri alanındaki markamız olan FOLIOPACK, otomatik serim teknolojileri alanında MERSMANN ve etiket çözümleri teknolojisinde ise LABELMAC markamızı grubumuza ait diğer markalar olarak konumlandırdık.

Firma olarak vizyonumuz, sektördeki 35 yılı aşan tecrübemizin süzgecinden geçirerek oluşturduğumuz en verimli, en kullanışlı, en dayanıklı çözümleri; en uygun fiyata müşterilerimizin hizmetine sunmaktır. Gelecekteki hedefimiz ise bu üstün kalite anlayışına sahip ileri teknoloji ürünlerimizi dünya genelinde pazarlara açmak ve Türk malı ürünlerimiz ile global arenada bayrağımızı gururla dalgalandırmaktır.

SAYFA BAŞINA DÖN